wtorek, 25 maja 2010

Ukraińskie klimaty w Galerii Panorama w Tomaszowicach



Tradycyjnie już środy w tomaszowickiej Galerii Panorama zarezerwowane są dla wernisaży wystaw w tejże galerii prezentowanych. Podobnie, w ubiegłą środę, 19 maja 2010 r. odbył się wyjątkowy wernisaż. Tym razem uroczyście otworzono wystawę niezwykle barwnej i wielowymiarowej twórczości artystycznej ukraińskiego regionu: Przykarpacia. Autorami eksponowanych prac są wykładowcy i studenci Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankowsku.







Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych w galerii stawiło się wielu krakowskich artystów, dyplomatów, ludzi sztuki i biznesu oraz okolicznych mieszkańców.




Spotkanie rozpoczęło się od części oficjalnej, przemówień, w której delegacja ukraińska i honorowi patroni oraz gospodarz wystawy wypowiadali się zarówno na temat merytorycznego opisu dzieł prezentowanych oraz samego pomysłu na jej organizacje. Gospodarz wystawy i właściciel Krakowskiego Centrum Konferencyjnego Dwór w Tomaszowicach, a także miłośnik sztuki i kultury ukraińskiej Pan Ziyad Raoof przybliżył zaproszonym gościom moment w którym zrodził się pomysł tej niecodziennej wystawy. Następnie głos zabrał Pan Michaylo Brodowicz, Kosnul Generalny Ukrainy, przyjaciel galerii i honorowy patron wystawy. W swoim przemówieniu Pan Mychaylo Brodowicz wspominał historię Krakowa i Iwanofrankowska (wcześniej zwanego Stanisławowem) i przypomniał wspólne dzieje obu tych miast.



Wernisaż licznie zaszczyciła swoją obecnością delegacja z Ukrainy. W pierwszej kolejności do zebranych gości przemówił Rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, im. Wasyla Stefanyka, Jego Magnificencja Bogdan Ostafijczuk, który opowiadał o uczelni, studentach i ich pracach. Pan Rektor podarował Panu Ziyadowi prezent wykonany przez studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych tegoż uniwersytetu. Pan Ziyad Raoof, jeden z największych kolekcjonerów prac Witolda Chomicza, przekazał na ręce Jego Magnificencji Bogdana Ostafijczuka grafikę tegoż autora przedstawiającą Barbakan i Bramę Floriańską z końca XIX w.




Pan Profesor Igor Cependa, Prorektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, im. Wasyla Stefanyka przeczytał pismo Igora Olinyka, Przewodniczącego Iwonofrankowskiej Rady Obwodowej – czyli Marszałka Obwodu, który również objął honorowy patronat nad wystawą.




Również Pan Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego, patron honorowy cyklu wystaw odbywających się w Galerii Panorama w 2010 r. , który z uwagi na trudną sytuację w Województwie Małopolskim nie mógł przybyć osobiście na otwarcie wystawy przekazał list, który przeczytała gościom Katarzyna Stępniewska, manager ds. projektów w Krakowskim Centrum Konferencyjnym Dwór w Tomaszowicach oraz opiekun merytoryczny wystawy.



Kolejnym elementem uroczystości było podpisanie międzynarodowych umów, pierwsza dotycząca współpracy w ramach praktyk studenckich Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankowsku oraz Krakowskiego Centrum Konferencyjnego Dwór w Tomaszowicach, oraz druga o nawiązaniu współpracy pomiędzy Krakowską Akademią im. Frycza Modrzewskiego a Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym, im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankowsku. Ze strony Dworu w Tomaszowicach umowę podpisał Pan Ziyad Raoof – właściciel, ze strony Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankowsku umowy podpisywał Jego Magnificencja Rektor Bogdan Ostafijczuk i w końcu ze strony Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego umowę podpisał Jego Magnificencja Rektor Prof. dr hab. Jerzy Malec.



Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do oglądania wystawy przy dźwiękach dwóch zespołów: Kapeli Instrumentów Ludowych oraz Jazz Classic, w skład których wchodzą studenci Uniwersytetu w Iwanofrakowsku.



Poczęstunek z ukraińskimi akcentami, przygotowany przez kucharzy Dworu w Tomaszowicach przypadł do gustu ukraińskiej delegacji oraz rodzimym gościom. Największym powodzeniem cieszyły się kulebiaki z kapustą i barszcz ukraiński. Kapele występowały na zmianę przez ponad godzinę, grając znane utwory coverowe oraz melodie regionalne, przy wielkim zachwycie i aplauzie międzynarodowej publiczności.




Wystawa jest czynna do 6 czerwca 2010 r. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz